Eesti Lennundusmuuseumi esinduse tutvumisreis Hispaania lennundusmuuseumi 2019.

Eesti Lennundusmuuseumi esinduse tutvumisreis Hispaania lennundusmuuseumi Museo de Aeronautica y Astronautica

18. novembril 2019.a. külastas Eesti Lennundusmuuseumi esindus Hispaanias Madriidi külje all (10,5 km) paiknevat lennundusmuuseumi (Museo de Aeronautica y Astronautica). Tegemist on riikliku ja Euroopas ühe suurema lennundusmuuseumiga (10 x suurem kui Eesti Lennundusmuuseum). Muuseum asub vana Cuatro Vientos õhuväebaasi territooriumil. Avatud on aastaringselt iga päev kell 10.00 – 14.00, välja arvatud esmaspäev.

Eesti side Hispaania lennundusega on järgmine:

• Hispaania kodusõja ajal müüs Eesti Vabariik Hispaania vabariiklastele 1937.a. oma lennupargist 8 Bristol Bulldogi ja 8 Potez 25 A2 lennukit.
  • Tänapäeval osalevad Hispaania Eurofighterid Eestis NATO õhuturbes.

Tähelepanekud:

• Keeruline kohalejõudmine, isegi taksojuht eksles. Läheduses on siiski mitmed bussiliinide peatused.
  • Parkimisplats on väga väike, mis viitab sellele, et rõhku külastajate arvule ei panda (aastane külastatavus umbes 70 000 inimest).
  • Angaarid on kütteta (lõunas paiknev riik :).
  • Angaare on 7. (Kõige suurem on ajaloo angaar, siis spetsiifilised angaarid mootoritele, reaktiivlennukitele, helikopteritele, jne.) Angaarid ja eksponaadid on väga heas korras.
  • Kogu informatsioon on kahjuks ainult hispaania keeles.
  • Hispaanial on olnud pikk lennunduse ajalugu ja see on säilinud. Hispaanial on olemas pärast II Maailmasõda tugev õhuvägi ja selle eksponaadid (Mirage’d, F-5, F-4 Phantom II, F-104 Starfighter,transpordilennukid ja tankerlennukid) asuvad välisväljakutel.
  • Partnermaadest on saadud lennukeid idablokist (MiG-17, MiG-23, MiG-21 ja Su-22) ja Rootsist (Viggen 37 ja Lansen 32).
  • Lennutehnikat saaab vaadelda distantsilt, sisse ei pääse ja kabiini trepp-redeleid pole.
  • Välisväljakutel paikevat lennutehnikat värvitakse üle iga 6 aasta tagant.
  • Muuseumi nimekirjas on 47 töötajat, millele lisandub sama palju vabatahtlikke.

Järeldused:

• Eesti Lennundusmuuseumi ajalugu käsitlev sektsioon on võrreldes Hispaania muuseumiga praktiliselt null, kuna nõukogude okupatsioon hävitas kõik.
  • Kaasaegne ekspositsioon on siiski võrreldav. Eeliseid on neil kui meil.
  • Eesti Lennundusmuuseum vajaks minimaalsetki tuge riigieelarvest, et ei peaks järjepanu üle oma varju hüppama! Vaatamata kõigele on meie muuseum konkurentsivõimeline.