Eesti Sõjaajaloo Pärandi Selts liikmete tutvumisreis Rootsi ja Soome 2019.

ESAP-i (Eesti Sõjaajaloo Pärandi Selts) liikmete tutvumisreis Rootsi ja Soome (25.-28. november 2019). Tutvumisreisi porgramm oli järgmine:

Landsorti rannakaitse kahuri kompleks.

Asub Landsorti saarel (80 km Stockholmist lõunas). Saar on Stockholmi areaali kõige idapoolsem kaljusaar. Külmasõja ajal oli piki rannikut ehitatud 17 rannakaitse paterid. Landsorti patarei sai valmis 1977.a. Patarei kompleks on ehitatud kalju sisse vertikaalse sügavusega 18 m. Patarei meeskonnas oli 27 meest ( neist 2 ohvitseri ja 2 veeblit). Tuumarünnaku kindlas ehitises on elutegevus tagatud kuu aja jooksul (õhufiltrid, generaatorid, suruõhu kompressorid, toiduvarud, jne.). Kahuri kaliiber on 120 mm, laskekiirus 25 lasku minutis, märgi max kaugus 27 km, relvalaos 800 mürsku. Kompleksi kuuluvad 2 radariga juhitavat õhutõrjekahurit.

Rootsi tankimuuseum Arsenalen.

Tankimuuseum asub Eskilstuna linna külje all Strängnäsis. Iseloomustuseks saab öelda: põhjalik ja huvitav ning heas korras ekspositsioon kogu soomustehnika ajaloost Rootsi kaitseväes.

Vaasa muuseum.

Aastasadade eest juhtunud, äsja vette lastud laeva ümberminek ja uppumine on andnud meile ajaloost uskumatult võimsa ekspositsiooni. Suurejooneline ja põhjalik on Vaasa koge esitlus.

Rootsi Sõjamuuseum.

Ekspositsioon on imposantne. Soliidsed ajaloolised materjalid, vormistus ja vitriinid. Kahjuks oli elektrisüsteemi häirete tõttu halvasti jälgitav.

Soome Õhukaitse muuseum.

Muuseum asub Helsingi külje all Tuusulas. Soome iseseisvus on olnud pidev, tänu millele on ka Soome õhutõrje ajaloo talletamine saanud olla pidev. Soome õhutõrje ajaloos on mitu olulist maamärki Talvesõjast ja Jätkusõjast. Näiteks Helsinki pommitamine 1944.a. Külmasõjaaegne õhutõrje oli rajatud Venemaalt pärit õhutõrjesüsteemidele S-125 ja üllatusena ka BUK-süsteemile. BUK süsteemi komponendid olid nii sise- kui väliseksposit-sioonis imposantsed. Mõlemad õhutõrjesüsteemid on võetud tõenäoselt poliitiistel põhjustel relvastusest maha.